موتورسیکلت برقی مدلmxpx-پژوهشکده سامانه های هوشمند کاربردی

موتور برقی چیست

موتور برقی دارای یک موتور براشلس برای تبدیل نیروی الکتریک به حرکتی است که در نسل جدید موتور الکتریکی این موتور حرکتی در چرخ عقب تعبیه شده تا نیازی به مسیر انتقال قدرت و زنجیر نداشته باشد. این تعبیه موتور محرکه در چرخ عقب باعث تفاوت های چشم گیری در ظاهر و باطن میان موتور سیکلت برقی و موتور سیکلت بنزینی شده است که عبارتند است از:

1– حذف گیربکس یا همان مسیر انتقال قدرت از سیلندر به چرخهای عقب
2- حذف سیستم کلاچ و دنده
3- باز شدن فضای زیادی در جلوی موتور برقی به دلیل حذف سلیندر و متعلقات آن

دومین تفاوت موتور برقی با موتور بنزینی در مسیر کنترل سرعت ، سیستم ترمزها  و کلیه سنسورهای موتورسیکلت الکتریکی با موتورسیکلت بنزینی است. در موتور الکتریکی یا به اختصار موتور برقی تمام این موارد با انرژی الکتریکی و توسط مدارات فرمان و سنسورها کنترل می گردد. نشانگر کیلومتر نیز دیگر به طریقه قدیمی و سیمی نیست و کاملا به طور الکترونیکی طراحی و ساخته شده است.

موتور برقی یک وسیله به صرفه برای خرید و استفاده در مسیرهای داخل شهری ست زیرا:

  • نیاز به روغن موتور ندارد
  • هزینه سرویس دوره ای و تنظیم موتورو تعویض شمع و …. ندارد
  • هزینه تعمیر رینگ و پیستون و صفحه کلاج و جعبه دنده و امثالهم را ندارد
  • هزینه تعویض سیم ترمز و سیم گاز که در موتور سیکلت بنزینی در اثر کشش و کارکرد بالا نیاز به تعویض دارند را ندارد (ترمزها عموما با روغن ترمز کار می کنند)
  • هزینه بنزین یا به طور کامل سوخت های فسیلی را ندارد
  • در صورت نیاز به تعمیر و یا سرویس بسیار کم هزینه و ساده است
  • آلودگی زیست محیطی تولید نمی کند
  • بار درمانی بر دوش جامعه تحمیل نمی کنند

موتورسیکلت مدل M-XPX

از جمله موتور برقی های ساخته شده توسط شرکت دانش بنیان مرصاد دانشگاه تهران موتورسیکلت مدل M-XPX است که با توجه به ویژگی های فنی محصول می تواند گزینه خرید مناسبی برای کسانی باشد که به دنبال تهیه موتور برقی برای کارهای روزانه خود هستند. این موتور الکتریکی با برخورداری از موتور براشلس 3000 وات قادر است تا 70 کیلومتر بر ساعت سرعت داشته باشد که این عدد سرعت در خرید موتور برقی یک عدد کاملا مناسب است.

باتری موتور برقی M-XPX از نوع اسیدی با مشخصات 72 ولت 20 آمپرساعت است و به ازای هر بار شارژ کامل می توانید تا 50 کیلومتر پیمایش داشته باشید، بنابراین می توانید متناسب با مدت زمان مورد نیاز برای انجام کارهای روزانه خود نسبت به تامین شارژ موتور برقی خود اقدام کنید. نرخ شیب چاده دز این مدل از موتور الکتریکی 20 درجه است.

موتورسیکلت برقی مدلmxpx-پژوهشکده سامانه های هوشمند کاربردی