تهران- خیابان جلال آل احمد - نرسیده به پل گیشا- خیابان جنت- نبش کوچه اول- پلاک ۲

88005812 21 98+ iais@ut.ac.ir

مدیریت ریسک هوشمند

با رشد روزافزون تجارت خارجی، تصور بازرسی فیزیکی تمامی محموله های باری، تصوری ناممکن است که هزینه زمانی و هزینه نیروی انسانی بسیاری را بر دولت ها تحمیل می کند. سامانه های الکترونیک در دنیای امروز امکان محاسبات مکرر و پیچیده را برای شناسایی محموله های پر خطر فراهم می کند. مسئله ای که انجام آن توسط نیروی انسانی کارشناس ناممکن است.

سامانه مدیریت ریسک یک سامانه اطلاعاتی است که با تلفیق ارزش دارایی ها، ادعای صاحب دارایی، سیاست های اتخاذی دولت ها در کنار سامانه های ردیابی و پیگیری، امکان کنترل و نظارت را برای مدیران سازمانی با توجه به هزینه های ریسک فراهم می کند. پس از آن که ریسک های گوناگون در فرآیند ترخیص گمرکی، با توجه به سیاست های اتخاذی دولت، به سامانه شناسانده شد، این سامانه توانایی آن را دارد که با توجه به ظرفیت بازرسی فیزیکی گمرک، درصدی از محموله های باری پر ریسک شناسایی شده را جهت بازرسی های فیزیکی یا بازرسی به وسیله دستگاه های ایکس ری به کارشناسان گمرک معرفی کند. بدیهی است این موضوع می تواند در جهت تضمین دقت فرایند امور گمرکی مفید باشد همچنان که سرعت میانگین ترخیص کالا را نیز افزایش می دهد.

سامانه مدیریت ریسک تنها محدود به فرایندهای گمرکی نیست. در همه سازمان ها رویه هایی وجود دارد که بازرسی فعالیت همه مراجعان برای آن سازمان میسر نیست و یا نیازمند هزینه های بسیار است. با شناساندن ریسک های موجود در رویه های سازمانی به سامانه مدیریت ریسک هوشمند، این امکان وجود دارد که در هر رویه سازمانی اعم از فعالیت های گمرکی، مالیاتی، بانکی، بیمه و … موقعیت های پرریسک را شناسایی کرد. در صورتی که مثلا یک گروه کلاهبردار با سوء استفاده از قانون، اقدام به ایجاد یک تصادف ساختگی کنند تا بتوانند حق بیمه تصادف دریافت کنند و با تکرار این کار از بیمه های مختلف بارها و بارها کلاهبرداری کنند، مدیریت ریسک هوشمند با استفاده از اطلاعات مشخصات افراد، اشتراک گذاری اطلاعات بیمه و بررسی سابقه بیمه افراد، توانایی شناسایی آن ها را خواهد داشت.