به امید داشتن چنین سامانه‌ای

رئیس عمومی گمرکات افغانستان ابراز امیدواری کرد که سامانه‌ای مشابه سامانه جامع امور گمرکی در کشورش راه‌اندازی شود.

نجیب‌الله وردک روز سه‌شنبه، پس از بازدید از نمایشگاه سامانه جامع امور گمرکی در مصاحبه با روابط عمومی پژوهشکده گفت: به فکر این افتادیم که ما هم باید چنین ابتکاری بکنیم و این کار بسیار خوبی است.

در ادامه متن این مصاحبه آورده شده است.

ارتباط علمی دانشگاه تهران و گمرک و کل پروژه را چه طور ارزیابی می‌کنید؟

من به اداره گمرک به دانشگاه تهران و به خصوص جوان‌هایی که این ابتکار عمل را کردند واقعاً تبریک می‌گویم. من و همکارانم را بسیار متأثر ساخت و به فکر این افتادیم که ما هم باید چنین ابتکاری بکنیم و این کار بسیار خوبی است. در این یک ساعت و نیم ما توانستیم فرایند گمرکی و پیامدها و مسائلش را بفهمیم. ماژول‌های دیگری هم که به سامانه اضافه می‌شوند، بسیار خوب هستند.

به این فکر افتادیم که باید ارتباطاتی با دیگر نهادها به جز گمرک داشته باشیم تا بتوانیم دست به چنین ابتکار بزرگی در افغانستان بزنیم. کار بسیار خوبی است. من باز هم به اداره گمرک و دانشگاه تهران و جوان‌هایی که این دستاورد را دارند تبریک می‌گویم.

تا به چه اندازه هوشمندسازی فرایندها و ارتباط الکترونیکی بین سازمان‌های داخلی و کشورهای همجوار می‌تواند جلوی تخلفات را بگیرد و به امنیت کشورها کمک کند؟

بسیار زیاد. به خصوص برای ما موضوع امنیت در ارتباط با بعضی کشورهای همسایه مهم است. هم‌چنین مسائلی چون فرار از عواید ملی و دولتی را داریم. این‌ها موضوعات این پروژه هستند. البته ممکن است با ایران موضوع قاچاق کم‌تر باشد، ولی با بعضی کشورهای دیگر واقعاً زیاد است. طبیعی است که اگر چنین پروژه‌ای را در افغانستان اجرا کنیم، به صورت تخمینی ممکن است تا 40 درصد عواید ما بالا برود.

خبر ملاقات رئیس عمومی گمرکات افغانستان با رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران را هم می‌توانید در پایگاه اینترنتی گمرک ایران ملاحظه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *