اتصال اطلاعات كشتی‌ها به گمرک از طريق مانيفست الكترونيكی

اطلاعات كليه كشتي‌هايي كه از 89 بندر جهان، قصد ورود به بنادر ايران و بهره‌گيري از خدمات گمركي را دارند از طريق مانيفست الكترونيكي به گمرك متصل شد.

به گزارش روابط عمومي گمرك ايران، اين مطلب در مراسم بازديد دكتر مرتضي بانك معاون كل نهاد رياست‌جمهوري از سامانه جامع گمركي مطرح و اعلام شد: با اين اقدام اطلاعات بارنامه، كانتينر و كالا از طريق پنجره واحد تجارت فرامرزي قبل از ورود كالا به محوطه‌هاي گمركي در اختيار گمرك قرار مي‌گيرد.
هم‌چنين مسئوليت ورود اطلاعات كشتي‌ها به پنجره واحد تجارت فرامرزي گمرك از طريق مانيفست با شركت‌هاي حمل و نقل دريايي بوده و در صورتي كه وسيله حمل لنج باشد، تعاوني‌هاي لنج‌داران اقدام به ثبت اطلاعات از طريق مانيفست الكترونيكي مي‌كنند.
بنا بر اين گزارش، اين اقدام طبق توافقات صورت گرفته گمرك با انجمن كشتيراني صورت گرفت و بر اساس آن تمامي شركت‌هاي حمل‌ونقل دريايي جهت ايجاد ترخيصيه ابتدا بايد مانيفست خود را در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزي واحد ثبت و ارسال نمايند.
دكتر كرباسيان رئيس‌كل گمرك ايران در اين مراسم ضمن تشريح دستاوردهاي سامانه جامع گمركي و پنجره واحد تجارت فرامرزي گفت: اين سامانه به همت پژوهشكده سامانه‌هاي هوشمند دانشگاه تهران تهيه و در اختيار گمرك قرار گرفته و افتخار مي‌كنيم كه با تكيه بر توانمندي‌هاي داخلي سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزي در گمرك ايران به بهره‌برداري رسيده است.
دكتر مرتضي بانك معاون كل نهاد رياست‌جمهوري هم در اين بازديد گفت: اين كه بتوانيم همه بخش‌هاي عملياتي يك سازمان را به روش الكترونيكي انجام دهيم كار بسيار بزرگي است و به نظر من گمرك توانسته با كمك دانشگاه تهران اين اقدام را به نحو شايسته‌اي انجام دهد.
وي در ادامه با اشاره به اين كه انجام چنين كاري نياز همه دستگاه‌هاي اجرايي در كشور است، از يكايك دست‌اندركاران سامانه جامع گمركي و پنجره واحد تجارت فرامرزي تقدير و تشكر كرد و انجام چنين كاري را در مجموعه گمرك ايران شايسته تحسين دانست.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *