بازدید معاون علمی رئیس‌جمهور از پروژه دانش‌بنیان سامانه جامع گمرکی

معاون علمي و پژوهشي رياست‌جمهوري در بازدید از نمايشگاه سامانه جامع گمركي گفت: راه‌اندازي اين سامانه اقدامي فوق‌العاده‌اي در جهت تسهيل تجارت است.

به گزارش روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران، دكتر سورنا ستاري در حاشيه بازديد از سامانه جامع گمركي گفت: اين سامانه از مصاديق بارز استفاده از يك محصول دانش‌بنيان براي تسهيل زندگي مردم است كه مي‌توان آن را تبلور عيني اقتصاد دانش بنيان دانست. يعني ما مي‌توانيم به واسطه اين سامانه كار مردم راحت‌ و سريع‌تر انجام بدهيم، هزينه‌هاي دولت كاهش پيدا مي‌كند، شفاف‌سازي صورت مي‌گيرد و نقش مهمي در پيشگيري تخلفات صورت پذيرد.

معاونت علمي و پژوهشي رياست جمهوري در خصوص راه‌اندازي اين سامانه توسط متخصصان داخلي گفت: نكته مهم ديگر در خصوص اين سامانه الكترونيكي اين است كه تعدادي از فارغ‌التحصيلان كشورمان بدون نياز به كشورهاي خارجي موفق به طراحي و اجراي اين سامانه شده‌اند.
ستاري در خصوص لزوم استفاده از سامانه‌هاي اين چنيني در ساير دستگاه‌هاي دولتي گفت: برابر حكمي كه مقام معظم رهبري صادر فرموده‌اند و نامه‌اي كه رئيس‌جمهوري به سازمان‌ها در خصوص استفاده از اين قبيل اقدامات ارسال كرده‌اند، باید از تلاش و فعاليت‌هاي شركت‌هاي دانش‌بنيان و فارغ‌التحصيل‌هاي كشورمان استفاده بكنيم تا بتوانيم به معني واقعي به اقتصاد دانش‌بنيان كه از مؤلفه‌هاي مهم و جدي اقتصاد مقاومتي است، دست يابيم.
ستاري در ادامه اين بازديد در خصوص معافيت گمركي كالاهاي مورد نياز شركت‌هاي دانش‌بنيان نيز گفت: ما از اين بابت بسيار خوشحال هستيم كه امروز بنا بر اين گذاشته شد كه معاونت علمي و پژوهشي رياست جمهوري نيز در سامانه جامع امور گمركي كه پنجره واحدي براي تمام دستگاه‌ها است دسترسي داشته باشد و با معرفي برخي از كالاهاي شركت‌هاي دانش‌بنيان امكان استفاده از معافيت‌هاي گمركي را براي آن‌ها فراهم آورد.
همچنين در بخشي از صحبت‌هاي دكتر ستاري و هيئت همراه با دكتر كرباسيان بحث كمبود دستگاه‌هاي X-ray در كشور مطرح شد كه با پيشنهاد دكتر ستاري ساخت اين دستگاه‌ها توسط شركت‌هاي دانش‌بنيان داخلي مطرح شد و قرار بر اين شد كه از اين به بعد گمرک نيز از توانايي‌هاي متخصصان داخلي در اين خصوص بيشتر استفاده كند.
همچنين در پايان اين نشست دكتر كرباسيان در رابطه با پلمپ هوشمند كاميون‌هاي ترانزيتي و نصب GPS روي اين كاميون‌ها گفت: با نصب پلمپ‌هاي هوشمند حرارتي بر روي كاميون‌ها، امكان هر گونه دستكاري و تخريب پلمپ از سوي متخلفان گرفته شده است.
به گفته كرباسيان همچنين نصب سامانه GPS روي اين كاميون‌ها باعث شده است تا محل حركت و سرعت كاميون‌ها مشخص شود و حتي ساير دستگاه‌هاي نظارتي مانند پليس راه نيز مي‌توانند با اتصال به اين سامانه از وضعيت سير و حركت كاميون‌هاي ترانزيتي اطلاع كسب كنند.
وي در ادامه گفت: با نصب اين سامانه‌هاي الكترونيكي بر كاميون‌هاي ترانزيتي مقدار قابل توجهي از رسوب كالا در كشور كاسته شده است.
همچنين دكتر كرباسيان در پايان امكان موقعيت‌يابي جغرافيايي توسط تلفن‌هاي همراه رانندگان كاميون‌هاي ترانزيتي را از اقدامات آينده گمرك عنوان كرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *