کنترل لحظه‌ای درآمدها با سامانه جامع گمرکی

رئيس‌كل گمرك ايران در جمع مسئولين و مديران ديوان محاسبات كشور در كارگاه آموزشي حسابرسي درآمدهاي گمركي گفت: هم‌اكنون با سامانه جامع گمركي درآمدها را در گمرك لحظه‌اي كنترل مي‌كنيم.
به گزارش روابط عمومي گمرك ايران، مسعود كرباسيان با بيان اين مطلب افزود: با همت شما مي‌توانيم به لحظه بگوييم كه چه قدر به حساب گمرك آمده و توسط چه كسي مبلغ به حساب گمرك واريز شده است و كاري كرديم تا از جعل فيش پرداختي و ضمانت‌نامه‌ها در گمرك جلوگيري شود.
وي در ادامه از رويكرد جدي مسئولان ديوان محاسبات كشور كه بر مبناي حل مسأله قرار گرفته، تقدير و تشكر كرد.
كرباسيان سپس به عملكرد گمرك و وضعيت تجارت خارجي كشور پرداخت و گفت: سال گذشته درآمدهاي گمركي 65 درصد افزايش داشت در حالي كه ميزان رشد واردات تنها 5 درصد بود.
رئيس‌كل گمرك ايران با اشاره به كاهش 60 درصدي واردات خودرو در سال جاري از كاهش 14 درصدي واردات ساير كالاها نيز خبر داد.
وي گفت: وضعيت موجود تجارت خارجي حكايت از صادرات 1900 نوع كالاي صادراتي به مبلغ 40 ميليارد دلار در كشور را دارد در حالي كه ظرفيت كشورمان 4 هزار نوع كالاي صادراتي به ارزش 100 ميليارد دلار است.
وي تأكيد كرد: ما ظرفيت 15 ميليون تن كالاي ترانزيتي و سهم 40 درصدي لجستيک بندري منطقه را داريم در حالي كه هم‌اكنون 12 ميليون تن كالا از ايران ترانزيت مي‌شود و سهم ما از لجستيك بندري منطقه 10 درصد است.
وي در ادامه با اشاره به اين كه در كشور ما 65 رديف معافيت داريم، به قاچاق 20 ميليارد دلاري كالا در كشور اشاره كرد و از اجراي 46 قانون در گمرك خبر داد.
كرباسيان در ادامه به اهميت پياده‌سازي پنجره واحد تجاري در گمرك اشاره كرد و با تشريح دستاوردهاي سامانه جامع گمركي، به صورت عملي چگونگي انجام تشريفات گمركي و مانيتورينگ گمركات را با اين سامانه براي مسئولين و مديران ديوان محاسبات كشور در كارگاه آموزشي حسابرسي درآمدهاي گمركي تشريح كرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *