آخوندی: سامانه جامع امور گمرکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های کنترل مبادی ورودی است

آخوندی در بازدید از نمایشگاه سامانه جامع گمرکی گفت: سامانه جامع امور گمرکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های کنترل مبادی ورودی است که البته این قابلیت‌ها باید افزایش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه خبر، عباس آخوندی در این بازدید که رئیس گمرک هم حضور داشت، افزود: کاهش میزان تخلف و اشتباه، افزایش عواید گمرکی و سهولت در انجام امور صاحبان کالا از ویژگی‌های این سامانه است و به اقتصادی‌تر شدن فعالیت‌های تجاری و ترانزیت کمک خواهد کرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: سامانه جامع گمرکی که به سالم‌سازی محیط کسب‌وکار و ساده‌سازی فرآیندهای تجارت خارجی و ترانزیت کمک می‌کند، اقدامی ارزشمند محسوب می‌شود.

به گزارش روابط عمومي وزارت راه و شهرسازي، عباس آخوندي بر ضرورت همگرايي شبكه يكپارچه حمل و نقل و سامانه جامع گمركي تأكيد كرد و گفت: سامانه جامع گمركي بايد به بخش‌هاي حمل و نقل ريلي، جاده‌اي و دريايي وصل شود تا ترانزيت كالا با سرعت بيشتري انجام گيرد و خوشبختانه به سامانه بنادر وصل است.
وی افزود: استفاده از سامانه جامع امور گمركي در تسهيل تجارت و ترانزيت كالا مؤثر است و كالاهاي تجار به جاي حدود 30 روز در كمتر از 65 ساعت از گمرك ترخيص مي‌شود و مسير حمل كالا، تردد مجاز يا غيرمجاز قابل رديابي مي‌شود.
آخوندي خواستار وصل اين سامانه به سامانه‌هاي گمرک كشورهاي همسايه شد و گفت: طرح پنجره مشترک با كشورهای همسايه مي‌تواند در مبادله اطلاعات كالا ميان گمركات دو كشور به راحتی صورت گيرد تا كالا در كمترين زمان به مقصد برسد و پايانه‌های ما نيز همكاری دارند.
وزير راه و شهرسازی افزود: در اين روش، تاجر از تمام مراحل نقل و انتقال كالای خود مطلع می‌شود و به راحتي می‌تواند كالا را در مسيرهای مشخص رديابی كند و چون اطلاعات كالا در تمام گمركات به صورت يكسان قابل دسترسی است، نيازی به بازرسی‌های مجدد وجود ندارد و خزانه كشور از آخرين دريافتی‌های حقوق گمركی كه به خزانه وارد می‌شود، آگاه خواهد شد.
وی تصريح كرد: استفاده از سامانه جامع امور گمركی سبب خواهد شد هيچ ارتباطي بين ارزيابي‌كننده كالا و صاحبان كالا نياز نباشد كه از فساد گمركي در كشور جلوگيری خواهد كرد.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئیس کل گمرک هم در حاشیه این بازدید گفت: سامانه هوشمند جامع امور گمرکی به سهولت می‌تواند ترانزیت کالا، توزین، انبار و حواله بارگیری را در فرایند ورود و خروج کالا از گمرکات کشور نشان دهد.

مسعود کرباسیان افزود: این سامانه با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی‌های فناوری اطلاعات طراحی شده و می‌تواند به عنوان ابزاری مناسب در فرایند تجارت و ترانزیت ایفای نقش کند.
وی از بازدید وزیر راه و شهرسازی از این سامانه قدردانی کرد و افزود: این سیستم به صورت یکپارچه به راحتی در تمام گمرکات کشور قابل دسترسی است و تمام کالاهایی که باید از گمرکات کشور ترخیص شوند به سهولت توسط این سیستم قابل ردیابی و پیگیری هستند.

کرباسیان با اشاره به سفر اخیر خود به کشور چین، اظهار داشت: در سال 2013 رییس جمهور چین طرح احیای جاده ابریشم در بین کشورهای این مسیر را مطرح کرد و مطابق آن خواستار فعال شدن ترانزیت کالا در این مسیر در بین کشورهای مختلف شد.
وی گفت: در اجلاسی که به همین منظور در چین برگزار شد روسای 170 گمرک کشورهای مختلف جهان حضور داشتند و در این اجلاس بر نقش ایران در ترانزیت کالا در مسیر جاده ابریشم تاکید کردند.

رئیس گمرک اظهار داشت: ایران در منطقه با 15 کشور مختلف همسایه است و ترانزیت کالا برای این کشورها در این مسیر از اهمیت زیادی برخوردار است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *