تمجید دبير اجرايي كميسيون اقتصادي اروپا از سامانه گمرک

رئيس كل گمرك ايران كه به منظور شركت در اجلاس بزرگترين پروژه اقتصادي جهان در چين به سر مي‌برد با دبير اجرايي كميسيون اقتصادي اروپا در سازمان ملل ديدار و گفتگو كرد.

به گزارش روابط عمومي گمرك ايران، اين پروژه كه از آن با نام «جاده ابريشم جديد» ياد مي‌شود قرار است جاده ابريشم كهن را به يك كريدور مدرن ترانزيتي، تجاري و اقتصادي تبديل كند كه از شانگهاي به برلين كشيده مي‌شود.
دكتر مسعود كرباسيان و يك هيئت بلندپايه از گمرك ايران عازم چين شده‌اند تا با شركت در اين اجلاس به بررسي و تبيين نقش و جايگاه گمرك ايران در اين پروژه بزرگ اقتصادي بپردازند.
بنا بر اين گزارش، كرباسيان در حاشيه اين اجلاس با دبير اجرايي كميسيون اقتصادي اروپا در سازمان ملل ديدار و گفتگو كرد.
كريسيتين فريزباخ دبير اجرايي كميسيون اقتصادي اروپا در سازمان ملل در اين ديدار از نقش گمرك ايران در توسعه تجارت و حمل و نقل منطقه تشكر كرد و از اين كه گمرك ايران پيشگام پروژه آزمايشي E-TIR بوده و اولين كشور در بين كشورهاي جهان از اين حيث به شمار مي‌رود را نشان‌دهنده پيشرفت‌هاي جديد در حوزه امور گمركي ايران تلقي كرد.
فريز باخ در ادامه از توانمندي‌هاي گمرك جمهوري اسلامي ايران ياد كرد و گفت: به‌كارگيري مناسب سامانه‌هاي الكترونيكي و تلاش براي مكانيزه شدن گمركات بسيار حائز اهميت است و خوشبختانه به نحو شايسته‌ای اين برنامه‌ها طي ماه‌هاي اخير در گمرك ايران پياده‌سازي شده است.
دبير اجرايي كميسيون اقتصادي اروپا در سازمان ملل در ادامه از شخص دكتر كرباسيان رئيس كل گمرك ايران به عنوان فردي بسيار مثبت و دورانديش ياد كرد و گفت: انتظار داريم كه به عنوان عضو فعال اكو، ايران در توسعه همكاري‌هاي اتحاديه اروپا و اكو نقش فعالي را ايفا كند. با توجه به قرار گرفتن جمهوري اسلامي ايران به عنوان يك كشور ژئوپولوتيك، نگاه ما به گمرك جمهوري اسلامي ايران نگاه خاص و ويژه است و اتحاديه اروپا از توسعه روابط تجاري و حمل و نقل در چارچوب كنوانسيون تير با جمهوري اسلامي ايران حمايت مي‌كند.
وي همچنين حمايت اتحاديه اروپا را از عضويت نماينده ايران در شوراي اجرايي تير در سال 2017 اعلام كرد.
دكتر مسعود كرباسيان نيز در اين ديدار برنامه‌هاي توسعه گمرك الكترونيك در جمهوري اسلامي ايران را تشريح و خاطر نشان كرد: نقش ايران در توسعه ترانزيت و كريدور شمال – جنوب بسيار حائز اهميت است و ما تلاش داريم تا روابط تجاري خود را با اتحاديه اروپا بيش از پيش افزايش دهيم.
كرباسيان تاكيد كرد: برنامه‌هاي اصلي گمرك ايران پياده‌سازي استانداردهاي جهاني در انجام تشريفات گمركي است تا نقش مهم خود را در توسعه و تسهيل تجارت به خوبي ايفا نمايد.
رئيس كل گمرك ايران همچنين از دستاوردهاي گمرك ايران در پياده‌سازي سامانه‌هاي الكترونيكي و به خصوص سامانه جامع گمركي به كمك متخصصان داخلي گزارشي ارائه كرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *